Borlänge Idrottsallians

Alliansens Stipendiater

1996 till 2014 var det ett ledarstipendium i klasserna Manligt, Kvinnligt och Ungdom

2015  ändrades inriktningen till Klubbens ELDSJÄL klasserna  Senior och Ungdom

 

1996

Manligt  Boxningsklubben  Masen  Björn Brogren

Kvinnligt Domnarvets Gymnastikklubb Carina Solhag

Ungdom Bågskytteklubben Dalpilen Magnus Tjäder

1997

Manligt  Borlänge Roddklubb  Mats Fredborg

Kvinnligt  Ornäs IK   Mari-Anne Sköldebrand   

Ungdom Domnarvets Gymnastikklubb Emma Lindqvist

1998

Manligt  Borlänge Bordtennisklubb   Hans Svensson

Kvinnligt Borlänge Kanotklubb    Marie-Louise Stålberg 

Ungdom Ornäs IK skidor  Britta Granath

Ungdom Bågskytteklubben Dalpilen Mikael Käck

1999

Manligt Ornäs IK  Christer Björklund

Kvinnligt Borlänge Simsällskap    Marie Boberg

Kvinnlingt Ornäs  BK   Jenny  Östlin

Ungdom  Borlänge Cykelklubb   Tommy  Karlsson

2000

Manligt  Amsbergs SK   Hans Arnberg

Manligt  Ornäs IK    Sören Villamo

Ungdom Dykarklubben Masen  Emelie Gessner

2001

Manilgt Borlänge Simsällskap          Rolf Möller

Manligt Bågskytteklubben Dalpilen  PeO Gunnars

Kvinnligt Borlänge Bordtennisklubb Berit Berglund

Ungdom  Borlänge Cykelklubb       Dennis  Källman

2002

Manligt  Domnarvets Gymnastikklubb Dan Gustafsson

Kvinnligt Kvarnsvedens GoIF   Marie  Hindrikes

Ungdom Borlänge Cykelklubb Josefin  Frimodigs

2003

Manligt  Domnarvets Brottarklubb   Sonny Broman

Ungdom Borlänge Handbollklubb     Sofi  Haglund

2004

Manligt Borlänge Bordtennisklubb Kenneth Sunesson

Kvinnligt Kvarnsvedens GoIF   Monika  Sjans

Ungdom  Borlänge Gymnastikklubb Linda  Gustafsson

2005

Manligt  Borlänge Handbollklubb   Jonny Månsson

Kvinnligt Kvarnsvedens GoIF        Kerstin Nilsson

Ungdom Borlänge Simsällskap      Elin Gunnars

2006

Ingen utdelning

2007

Kvinnligt  Kvarnsvedens GoIF     Märta  Löf

Ungdom Borlänge Stora Tuna Bandyklubb

             Andreas Wennström 

2008

Manligt  Bågskytteklubben Dalpilen  Lars-Göran Kack

Ungdom Kvarnsvedens GoIF  Evelin  Hindrikes

2009

Manligt Borlänge Ju Jutsu klubb 

           Lars Pettersson- Leman

Ungdom Kvarnsvedens GoIF   Sara Nilsson

2010

Kvinnligt  Kvarnsvedens GoIF   

              Yvonne Hagström Theander

Ungdom Borlänge Gymnastikklubb  Mina Brubråten

2011

Kvinnligt Borlänge Gymnastikklubb  Siv Bjurman

2012

Kvinnligt IFK Borlänge Alpin   Anette  Nilsson

Ungdom Borlänge Bordtennisklubb Viktor Blomqvist

2013

Manligt  Kvarnsvedens GoIF Thomas Larsen

Kvinnlig tDomnarvets  GoIF  Marie Nilsson

Ungdom IFK Borlänge Alpin  Oskar Pellegård

2014

Manligt Ornäs IK   Anders Lund

Kvinnligt Domnarvets GoIF  Titti Eriksson

Ungdom  Borlänge Bordtennsisklubb Emil Andersson

 

 

 

 

 ELDSJÄL

 2015 Senior  Bo  Dimle Kvarnsvedens GoIF

 2016 Senior  Anders Hurtig Kvarnsvedens GoIF

          Ungdom  Marcus Larsson Borlänge   

                       Bordtennisklubb

  2017 Senior Evert Mellström Ik Brage