Borlänge Idrottsallians

Kommunens bästa

Varje förening tillhörande alliansen har årligen möjlighet att nominera person till utmärkelsen kommunens bästa idrottsman/kvinna. Allians styrelsen beslutar om vem som erhåller diplom och silvernål, som delas ut på alliansens årsmöte. Samma person kan endast erhålla utmärkelsen en gång.

 

  År                Namn                                  Förening

  1945             Göte Hagström                      Kvarnsvedens GoI

  1945             Sune Zetterberg                    IK Brage

  1945             Harry Eklund                         Boxningsklubben Masen

  1946             Lisa Lundberg                       Borlänge Kanotklubb

  1947             Sven Rogström                     Domnarvets GoIF

  1948             Gunnar Bergström                 IK Brage

  1949             Albin Norén                           Kvarnsvedens GoIF

  1950             Gustaf Erlands                      IFK Borlänge

  1951             Helge Lundin                        Boxningsklubben Masen

  1952             Arne Johansson                   Borlänge Kanotklubb

  1953             Åke Jansson                         Kvarnsvedens GoIF

  1954             Gösta Söderström                Borlänge Cykelklubb

  1955             Knut Norén                           Kvarnsvedens GoIF

  1956             Christina Scherling               Kvarnsvedens GoIF

  1957             Per-Olov Johansson             IFK Borlänge

  1958             Erik Dickman                        Borlänge Cykelklubb

  1959             Bengt Hurtig                         Domnarvets HK

  1960             Göran Slott                           Kvarnsvedens GoIF

  1961             Bernt Olsson                        Kvarnsvedens GoIF

  1962             Marie-Louise Stålberg          Borlänge Kanotklubb

  1963             Lars Olsson                          IFK Borlänge

  1964             Göran Tägtström                 Kvarnsvedens GoIF

  1965             Nils Nordahl                         IK Brage

  1966             Håkan Holmgren                  Kvarnsvedens GoIF

  1967             Stig Johansson                    IK Brage

  1968             Bernt Hellström                    Domnarvets Bowlingsällskap

  1969             Berit Carlsson                      Borlänge Handbollklubb

  1970             Hans Källman                      Borlänge Cykelklubb

  1971             Bo Johansson                      Borlänge Atletklubb

  1972             Roland Eriksson                   IF Tunabro

  1973             Sven-Erik Fredholm             Borlänge Kanotklubb

  1974             Anita Järvilainen                   Bågskytteklubben Dalpilen

  1975             Ylva Persson                        Borlänge Simsällskap

  1976             Gunilla Lundberg                  Borlänge Simsällskap

  1977             Susanne Ackum                   Borlänge Simsällskap

  1978             Björn Johansson                   Domnarvets Bowlingsällskap

  1979             Tomas Eriksson                    Domnarvets GoIF

  1980             Per Johansson                      Borlänge Simsällskap

  1981             Annichen Kringstad               Stora Tuna IK

  1982             Bengt Nilsson                        IK Brage

  1983             Samuli Kivi                            Borlänge Atletklubb

  1984             Bengt Göran Enström           Stora Tuna IK

  1985             Barbro Wiktorsson                Borlänge Bordtennisklubb

  1986             Johnny Danielsson                Kvarnsvedens GoIF

  1987             Göran Arnberg                      IK Brage

  1988             Lotta Erlman                          Borlänge Bordtennisklubb

  1989             Anders Hermansson             Domnarvets Bowlingsällskap

  1990             Niklas Löwgren                     Stora Tuna IK

  1991             Åsa Pettersson                     Borlänge Stora Tuna Bangolfklubb

  1992             Lars Frölander                      Borlänge Simsällskap

  1993             Anna Fritioff                          Kvarnsvedens GoIF

  1994             Tom Storm                            Borlänge Biljardklubb

  1995             Ann-Chatrin Helander           Kvarnsvedens GoIF

  1996             Helena Thörnfeldt                 Borlänge Biljardklubb

  1997             Bernhard Brcic                      IK Brage

  1998             Annika Zell                            Domnarvets GoIF

  1999             Leif Sundell                           Fotbollsdomare

  2000             Johan Eriksson                     Borlänge Kanotklubb

  2001             Kirsten Belin                          Kvarnsvedens GoIF

  2002             Daniel Tynell                          Falun/Borlänge Skidklubb

  2003             Karolina A. Höjsgaard           Domnarvets GoIF

  2004             Mikael Östberg                      Falun/Borlänge Skidklubb

  2005             Emma Engstrand                  Stora Tuna IK

  2006             Tomas Löfgren                      Kvarnsvedens GoIF

  2007             Olle Gabrielsson                    Rommeheds Skytteförening

  2008             Lena Eliasson                        Stora Tuna IK

  2009             Tove Alexandersson              Stora Tuna OK

  2010             George Almkvist                     Kvarnsvedens GoIF

  2011             Gerhard Anderson                  IK Brage

  2012             Eva Jurenikova                       Domnarvets GoIF

  2013             Sandra Lönn                           Borlänge Atletklubb

  2014             Calle Halfvarsson                   Falun/Borlänge Skidklubb

  2015             KIK,s damlag                          Kvarnsvedens IK

  2016             Maria Jansson                        Kvarnsvedens GoIF

  2017             Maja Dahlqvist                        Falun/Borlänge Skidklubb